EIF – AC Oulu ottelun alkuminuuteilla sattui äärimmäisen ikävä loukkaantuminen, jossa Musa Jatta löi päänsä ja hänet jouduttiin kiidättämään ambulanssilla sairaalaan.
AC Oulun toppari Musa Jatta löi päänsä vastustajan kanssa puskutilanteessa ja jäi iskun seurauksena makaamaan kentän pintaan. Performance coach Luke Robertson oli välittömästi paikalla tarkistamassa pelaajan kunnon. Ammattimiehen varmuudella, pelaajan vastustelusta huolimatta, Luke teki oikean ratkaisun ja keskeytti Musan pelin.

Vaihtopenkillä Musan vointi yllättäen heikkeni ja hän lyyhistyi tartaanille. Topparin matka jatkui ambulanssilla Helsinkiin Meilahden sairaalaan. Kuvauksissa ei ilmaantunut vakavia löydöksiä ja pelaajan voinnin kohentuessa hänen annettiin matkustaa kotiin joukkueen mukana. Musan seuranta ja jatkohoito toteutetaan Terveystalolla Oulussa.
Ikävästä tilanteesta selvittiin säikähdyksellä Luken nopean reagoinnin ja ammattitaidon ansiosta. Jos pelaajan olisi annettu jatkaa peliä, seuraukset olisivat voineet olla hyvin vakavat.