Mika Nurmela nuotittaa AC Oulun syksyyn säveliä, joissa soi menestymisen melodiat.
Maanantaina Veikkausliigan Mestaruussarjaan syöksynyt AC Oulu valmistautuu ensi viikolla käynnistyvään syksyn huipennukseen.
Edessä siintää kymmenen kovaa ottelua, joista Laivastonsiniset pääsevät pelaamaan viisi OTC Stadionin loistavissa olosuhteissa oululaisyleisön edessä.
AC Oulun urheilutoimenjohtaja ja valmennustiimin jäsen Mika Nurmelan kanssa voidaan palata vielä hetkeksi Raatin maanantai-iltaan, mutta vain hetkeksi.
– Olin varma, että hoidamme homman ja menemme Mestaruussarjaan. En oikeastaan edes ajatellut, että se olisi ollut jotenkin jännä peli. Tämä on pelaajien peli ja joukkue on tuon viidennen sijan ansainnut, Nurmela puntaroi.

Ja kääntää katseensa jo ensi viikkoon.
– Katseet on tosiaan käännettävä nopeasti ja jämäkästi jo tulevaan. Kun maanantai vaihtui tiistaille, niin valmennuksen kanssa ryhdyimme rakentamaan tarkkaa suunnitelmaa harjoittelun rytmittämisestä ja toteutuksesta. Uusi sivu kääntyi saman tien.
– Olennaista on kuitenkin se, että kun olemme koko kauden tehneet kovaa töitä, niin se saman työnteon moraalin on jatkuttava edelleen. Siinä mielessä mikään ei saa muuttua. Nyt tähän päälle rakentuu sitten se urheilun oma tarina, eli panokset kovenevat, Nurmela painottaa syksyn isojen pelien lähestyessä.
Millaista syksyn säveltä Laivastonsininen ”soittokunta” sitten soittaa? Tähän Nurmelalla on selkeä näkemys.
– Tavoitteen on oltava se, että parannamme sijoitustamme. Siellähän on vaikka mitä vielä jaossa. Kausi on pahasti kesken ja 30 pistettä on otettavissa. Missään nimessä ei haluta mitään ulospuhallusta, vaan pikemminkin kiristää ruuvia.

Kun kelit viilenevät ja illat pimenevät, tarjoaa Mestaruussarja estradia uusien syksyn sankareiden esiinmarssille. Pitkän kauden päätös mittaa pelaajien luonnetta sekä fyysistä kantokykyä.
– Hyvin harjoitellut pelaaja pärjää syksyllä ja voi kehittyä harjoittelussakin edelleen. Kun elät jalkapalloilijan elämää, niin nämä syksyn pelithän ovat huipennus, jota odotat. Me olemme tässä suhteessa hyvällä tiellä, sillä tiedämme harjoitelleemme laadukkaasti läpi kauden, muistuttaa Nurmela.
AC Oulun joukkue on päässyt muuttamaan jo uudelle OTC Stadionille. Varsinaisia tupaantuliaisia joukkue pääsee juhlimaan kotiyleisönsä edessä 12. syyskuuta IF Gnistania vastaan.
– Uusi stadion vie meidät myös pelillisesti uusien mahdollisuuksien äärelle. En minä koe, että Raatissa pelaamisesta olisi ollut meille hyötyä nimenomaan jalkapallon pelaamisen näkökulmasta. Pelasimme siellä 11 peliä, mutta harjoituksia taisi olla Raatissa vielä vähemmän. Nyt tämä asia onneksi muuttuu aidon kotikentän myötä.

Kotikenttä ei olisi mitään ilman kotiyleisöä ja kotiyleisön tukea. Raatin jäähyväisissä ääntä pitänyt yli 3000 ihmisen tuki kertoo upeaa kieltään oululaisesta jalkapalloilusta tässä ja nyt.
– Oulussa eletään jalkapallohuumaa! Pääsemme pelaamaan syksyn parhaita pelejä isoilla panoksilla ja uudella stadionilla. Tilanne on ainutlaatuinen aivan kaikille. Pelaajille tulevat viikot ovat myös iso näyttöpaikka. Syksyn peleissä pääset näyttämään, että kuulut tekemiselläsi Veikkausliigan kärkeen, Nurmela naulaa.

