Uutinen Edustus

AC Oulun alla toimii kaudella 2021 kolme joukkuetta. AC Oulun edustusjoukkue pelaa Veikkausliigassa, AC Oulu / OLS 2 nousee täydennysmenettelyn kautta Kakkoseen ja AC Oulu / OLS B aloittaa BSM-karsintasarjassa. Seuran toimisto vahvistuu puolipäiväisellä tekijällä.

Päättynyt jalkapallokausi toi Veikkausliigapaikan lisäksi paljon muutakin uutta AC Oulun toimintaan. OLS:n kanssa kesällä solmitun yhteistyösopimuksen myötä AC Oulu vastaa entistä vahvemmin oululaisen huippujalkapallon toiminnasta B-junioreista alkaen. Yhteistyön ansiosta OLS voi keskittää resursseja pelaajaputken alkupäähän.

Käytännössä AC Oulu siis vastaa OLS:lta perityn B-juniorijoukkueen ja edustusjoukkueen toiminnasta – toki erittäin läheisessä yhteistyössä OLS:n kanssa. AC Oulu operoi toimintaa, mutta sarjapaikat säilyvät OLS:lla. Toiminnan kehittämisen keskiössä on laadukas arki. AC Oulu onkin palkannut uusia valmentajia ja taustahenkilöitä toteuttamaan asiaa käytännössä. AC Oululla on kasassa erittäin laadukas ja kokenut valmennus- ja taustaryhmä.

Myös toimiston puolella nähdään uutta verta, kun seuran maalivahtilegenda ja pitkään maalivahtivalmentajana toiminut Jani Luukkonen tulee vahvemmin seuran toimintaan mukaan. Luukkosen pesti sisältää valmennuksen lisäksi myös toimistopäällikön tehtävät.

AC Oulu edustus:

 • Jyrki Ahola (päävalmentaja)
 • Markus Heikkinen (valmentaja ja AC Oulun urheilutoimenjohtaja)
 • Teemu Tavikainen (valmentaja ja valmennuslinjan koordinaattori)
 • Jani Luukkonen (maalivahtivalmentaja)
 • Teuvo Palkki (fysiikkavalmentaja)
 • Olli Kyösti (tekninen assistentti)
 • Pasi Moilainen (joukkueenjohtaja)
 • Jari Malmi (huoltaja)
 • Ville Puukka (lääkäri / Terveystalo)
 • Ari Korkala (fysioterapeutti / Terveystalo)
 • Arttu Siira (hieroja / Moku)

AC Oulu / OLS 2 (reservijoukkue)

 • Rauno Ojanen (päävalmentaja + OFA-valmennus)
 • Tapio Haapaniemi (valmentaja)
 • Teemu Tavikainen (valmentaja ja valmennuslinjan koordinaattori)
 • Teuvo Palkki (fysiikkavalmentaja)
 • Pasi Moilanen (joukkueenjohtaja)

AC Oulu / OLS B

 • Teuvo Palkki (päävalmentaja ja fysiikkavalmentaja)
 • Teemu Koski (valmentaja)
 • Olli Kyösti (valmentaja)
 • Teemu Tavikainen (valmentaja ja valmennuslinjan kehityspäällikkö)
 • Jouni Pohjalainen (joukkueenjohtaja)
 • Pekka Juntunen (huoltaja)
 • Vapaaehtoiset (erilaiset vapaaehtoistehtävät)

Valmennus- ja taustaryhmä muodostavat ison kokonaisuuden, jonka sisällä tietotaitoa jaetaan avoimesti keskenään sekä tietysti AC Oulun yhteistyöseuroille Oulun Luistinseuralle ja Oulunsalon Pallolle.

– Olemme erittäin tyytyväisiä yllä olevaan nimilistaan. Meidän tiimistä löytyy valtava määrä kokemusta ja erilaista ammattitaitoa. Idea on todellakin se, että vuorovaikutusta syntyy suuntaan ja toiseen – jos ja kun haluaa kehittää itseään alalla kuin alalla, pitää osata oppia ja haastaa itseään joka päivä. Jaamme kaikkien osaamista mielellään eteenpäin meidän yhteistyöseuroille, jotka kehittävät sitäkin kautta omaa toimintaansa aina vain paremmaksi, AC Oulun toimitusjohtaja Juho Meriläinen kertoo.

– Jani ottaa roolia myös toimistolla ja se on todella arvokas asia, sillä tällä hetkellä olen ollut seuran ainoa palkattu työntekijä urheilutoiminnan ulkopuolelta. Toimistotehtävät eivät ole juurikaan aikaan ja paikkaan sidottuja, joten toimistotehtävien ja valmentamisen yhdistäminen käy kivuitta. Täytyy tietysti muistaa, että myynnin puolella meitä auttavat edelleen Jari Turunen ja Lauri Pietilä sekä OTC:n upea soittotiimi. Seuran yhdeksän hengen hallituksessa roolit on jaettu selkeästi ja vapaaehtoistyö on AC Oulun toiminnan sydän – uudet unelmat vaativat toteuttajia laajalla rintamalla, Meriläinen jatkaa.

AC Oulun toimisto ja organisaatio:

 • Juho Meriläinen, toimitusjohtaja
 • Jani Luukkonen, toimistopäällikkö
 • Jari Turunen, myynti
 • Lauri Pietilä, myynti
 • Mediaryhmä, mediatehtävät
 • Hallitus, yhdeksän jäsentä
 • Vapaaehtoistyöntekijät