Uutinen Edustus

AC Oulun suurlupaus Matias Ojala on parhaillaan Saksan 2. Bundesliigassa pelaavan FC St. Paulin testileirillä. Ojalan kutsui leirille Hampurissa kotiaan pitävän seuran kykyjenetsijä.

AC Oulun jäädessä pienelle kesätauolle FC KooTeePee-ottelun jälkeen matkasi 17-vuotias suurlupaus Hampuriin FC St. Paulin testattavaksi. Sankt Paulin kaupunginosa joukkue tunnetaan erityisesti sen fanaattisista kannattajistaan ja seuran ottelut vetävätkin erittäin suuria yleisömääriä. Viimeksi kaudella 2009-2010 Saksan korkeimmalla sarjatasolla esiintyneen joukkueen kykyjenetsijän pyynnöstä Ojala lennätettiin Hampuriin viikon mittaiselle testijaksolle. Leirin alkujakson aikana Matias harjoitteli reservijoukkueen mukana pelaten yhden harjoitusottelun 5. sarjan joukkuetta vastaan. Tänään ovat vuorossa ensimmäiset harjoituksen edustusjoukkueen kanssa, jossa nuoren miehen taidot punnitaan toden teolla. Testileirin perusteella mahdollisista jatkokuvioista sovitaan luonnollisesti erikseen.

AC Oulu pelaa seuraavan ottelunsa ensi viikon tiistaina, kun heinäkuun viimeisenä päivänä Raatin nurmelle vieraaksi saapuu nousukuntoinen FC Hämeenlinna. Ojala saapuu Hampurista loppuviikolla ja on täten käytettevissä normaalisti.