Uutinen Edustus

Jo viime kaudella AC Oulua edustanut nelikko sopi jatkosopimuksen seuran kanssa.

Jo viime kaudella AC Oulun seuraorganisaation mukana olleet juniorit ovat solmineet vuoden jatkosopimuksen seuran kanssa. AC Oulu käytti vuoden mittaiset optionsa lahjakkaiden junioreiden kanssa.

Diego Lähderinne odottaa nuorten pitkäjänteisen työn tuovan tulosta kaudella 2018:

– Kaudella 2017 Samuli Leppälä otti ensimmäisen todellisen askeleensa miesten tasolla, toivottavasti kaudella 2018 näillä herroilla tapahtuu samanlaisia kehitysloikkia. Se vaatii sitoutumista, kurinalaisuutta ja valtavan määrän työtä viikosta toiseen.”

Maalivahti Juuso Särkelä on kempeleläisen Ajax-Sarkkirannan kasvatti. Särkelä siirtyi OLSin riveihin C-juniori-iässä -99-ikäluokan Kaj Pahlman-turnaukseen. OLSin paidassa juniorimaajoukkue-edustuksia Juusolle kertyi kolme. Viime kausi sujui AC Oulun organisaatiossa, pääosin yhteistyöseura OTP:n maalia vartioiden. AC Oulun maalin tolppien välissä Juuso nähtiin kerran syksyn ottelussa EIFiä vastaan. Tuolloin peli päättyi AC Oulun 3-2-voittoon.

– Tavoitteena olisi saada kasaan viime kautta ehjempi kausi, pysyä terveenä ja treenata hyvin AC Oulun mukana. Jos mahdollisuus aukeaa päästä näyttämään kykyjä Ykkösen peleissä, valmiina ollaan, toteaa Särkelä.

Niko ”Ärrä” Ronkaisen viime kausi oli loukkaantumisten sävyttämä. Oulun Luistinseuraa koko ikänsä edustanut Niko aloitti pelaamisensa vuonna 2005 OLS Norjassa, siirtyi aika pian tämän jälkeen OLS Belgiaan, sieltä OLS -99 keltaiseen, täältä OLSin -99-syntyneiden edustusjoukkueen kautta OLSin B-junioreihin ja AC Ouluun. Viime kaudella Ärrä pelasi AC Oulun paidassa kaksi Suomen cupin ottelua. Viime kaudella OTP:n paidassa pelejä kertyi kymmenkunta.

– Tärkeimpänä tavoitteena olisi saada selätettyä viime kaudella kiusanneet vammat ja päästä treenamaan ja pelaamaan täysipainoisesti.

Samuel ”Junnu” Kurttila on myös OLS-kasvatteja. Junnun ensimmäinen seura oli OLS Hollanti, siitä on pykälä kerrallaan käyty läpi kaikki OLS-ikäluokat B-junnuihin asti. Nuorisomaajoukkueen mukana Kurttila on nähty neljä kertaa. Viime kaudella Kurttila nähtiin AC Oulun paidassa kahdessa Suomen cupin pelissä, AC Oulun A-junnujen mukana ja kesällä yhteistyöseura OTP:n riveissä.

– Ensisijainen tavoite on ehdottomasti pysyä koko kausi terveenä ja sitä kautta saada paljon peliaikaa.

Santeri Laatikaisen tie AC Ouluun on ollut hieman värikkäämpi. Jalkapalloura on alkanut utajärvisessä FC Yli-Utoksessa, sieltä tie on vienyt Muhoksen Urheilijoiden, Tervarit-j:n ja OLSin kautta AC Ouluun. Viime kaudella ”Sane” nähtiin AC Oulun paidassa Suomen Cupin ottelussa, ja tämän lisäksi pelejä kertyi OTP:ssä.

– Ensi kauden tavoitteena on kehittyä mahdollisimman hyväksi jalkapalloilijaksi, toteaa Laatikainen ytimekkäästi.