Uutinen Edustus

AC Oulun ja Hurmeen sopimus on mallia 1+1. Hurme palaa kotikaupunkiin kymmenen vuoden tauon jälkeen.

Jarkko Hurme on 34-vuotias paljasjalkainen OLS-kasvatti. Miehen vyöltä löytyy 12 A-maaottelua, joissa on syntynyt yksi täysosuma. Maali ei ollut mikä tahansa maali, vaan Raksilan miehellä oli kunnia tykittää pallo verkkoon lähes täydellä Olympiastadionilla Kreikkaa vastaan EM-karsintaottelussa (katso maali täältä).

Hurme tuo mukanaan Veikkausliigakokemusta 200 ottelun verran. AC Oulun paidassa mies on pelannut kausilla 2004, 2009 ja 2010 yhteensä 66 virallista ottelua. Edellisellä kaudella mies edusti KPV:tä. Kaudella 2021 Hurme siis erittäin suurella todennäköisyydellä tekee seurahistoriaa pelaamalla seurassa kolmannella vuosikymmenellä.

Hurmeen paluussa yhdityy monta tekijää. Vaikka pelaaminen on luonnollisesti prioriteetti numero yksi, tukee paluuta juurille myös tuleva koulutus sekä työsopimus Temotek Oy:n kanssa. Jalkapalloilijan uran jälkeen mies nimittäin nähdään vasaran varressa rakennustyömailla. Paluuta ovat siis olleet mahdollistamassa useat AC Oulun yhteistyökumppanit. AC Oulu julkaisee lähiaikoina seuran oman uraohjelman, jonka tarkoituksena on tukea kaikkia seuran pelaajia ja toimihenkilöitä kokonaisvaltaisessa urasuunnittelussa. Tästä erittäin mielenkiintoisesta aiheesta lisää myöhemmin!

– Hienoa saada Jakke kotiin pitkän kierroksen jälkeen. Hän pystyy taatusti auttamaan joukkuetta kokemuksellaan ja taidoillaan. Hän on kantanut useissa joukkueissa kapteenin nauhaa, joka kertoo ominaisuuksista johtavana pelaajana. Muutenkin upea kuvio hänen paluunsa taustalla, AC Oulun urheilutoimenjohtaja Markus Heikkinen kertoo.

– Mahtava palata juurille. Pidemmän aikaa olen jo haaveillut paluusta AC Ouluun. Seura on tehnyt todella kovaa jälkeä viime vuosina – siitä kertoo myös tämä koko kuvio, joka tässä järjestyi hienosti. On iso kunnia palata kotikaupunkiin koko perheen voimin. Joukkue ja valmennus ovat myös näyttäneet kyntensä ja on ilo päästä mukaan. Vaikka 35 on kohta mittarissa, niin lupaan mennä kentälle kuin nuori varsa ja miekka pystyssä kohti haasteita, Hurme veistelee.

– Jakke tuo runsaasti kokemusta ja rutiinia meidän nuoreen joukkueeseen. Vahvistaa alakertaa monikäyttöisyydellään ja taidoillaan. Jakke on oiva lisä porukkaan myös oululaisuutensa vuoksi – olen varma, että hän tulee olemaan iso apu joukkueelle, päävalmentaja Ahola kertoo.

AC Oulun sopimustilanne:

Juhani Pennanen (2021)
Yann Fillion (2021+1)

Henrik Ölander (2021)
Lassi Nurmos (2021)
Rafinha (2021)
Ruxi (2021+1)
Jarkko Hurme (2021+1)

Miika Koskela (2022)
Joona Lohela (2023)


Anselmi Nurmela (2021)
Jere Kallinen (2021+1)
Diego Diz (2021+1)
Obed Malolo (2021+1)
Lasse Ikonen (2022)
Nestori Kekonen (2023)
Otso Liimatta (2023)

Aapo Heikkilä (2021)
Fareed Sadat (2021)
Niklas Jokelainen (2021+1)
Nikolas Saira (2021+1)
David Popa (2021+1)
Severi Kähkönen (2022+1)
Samu Alanko (2022+1)