Uutinen Seura

Reilun vuoden ajan AC Oulun toimitusjohtajana toiminut Hanna Väänänen ei jatka seuran palveluksessa.

”Kulunut vuosi on ollut antoisa, opettavainen sekä todella mielenkiintoinen, mutta samalla erittäin työntäyteinen. Kahden harrastavan kouluikäisen äitinä olen joutunut miettimään ajankäyttöäni sekä tekemään isoja arvovalintoja elämäntilanne huomioiden. Olen käynyt tilanteesta keskusteluja seuran puheenjohtajan sekä hallituksen kanssa”, Hanna Väänänen toteaa. 

”Keskusteltuamme asiasta seuran hallitus on päättänyt irtisanoa Hannan toimitusjohtajasopimuksen. Olemme sopineet Hannan kanssa, että hän jatkaa tehtävissään kesäkuun puoleen väliin saakka, mutta luonnollisesti aloitamme uuden toimitusjohtajan rekrytointiprosessin välittömästi”, AC Oulun hallituksen puheenjohtaja Tomi Kaismo kertoo.

”Haluan kiittää Hannaa merkittävästä panoksestaan AC Oulun eteen, jota hän on tehnyt aina suurella Laivastonsinisellä sydämellä”, Kaismo kiittelee. 

”Haluan kiittää kaikkia matkan varrella tapaamiani ihmisiä sekä ennen kaikkea heidän panostansa seuran eteen. Tällä yhteisöllä on valtava potentiaali olla koko pohjoisen yhdistävä tekijä”, summaa Väänänen.

Vahvaa panostusta myyntiin ja tapahtumien kehittämiseen

AC Oulun kunnianhimoisena tavoitteena on nousta vuosittain mitaleista taistelevien Suomen kärkipään seurojen joukkoon. Kaismon mukaan uudelta toimitusjohtajalta odotetaan vahvaa elinkeinoelämän tuntemusta, kokemusta myynnin sekä kumppanuusverkoston kasvattamisesta ja hallinnon pyörittämisestä. Uuden toimitusjohtajan lisäksi AC Oulu hakee työntekijää toteuttamaan pääasiassa kumppanuusmyyntiä. Myös tämä paikka tullaan avaamaan Kaismon mukaan nopealla aikataululla.