Uutinen Edustus

AC Oulu Oy:n yhtiökokous pidettiin Allin Matalassa torstaina 7.4. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen tilikaudelta 1.12.2020-30.11.2021. Tilikauden tappioksi muodostui 213 556,47 euroa.

AC Oulu Oy:n liikevaihto kasvoi Ykkösen kauden 578 000 eurosta, peräti 1 218 000 euroon. Liikevaihdon kasvun takana ovat erityisesti nousseet yhteistyökumppani-, lippu-, ja oheismyynti sekä Veikkausliigapaikan kautta tulleet mediaoikeus- ja mainostulot.

Kasvaneiden tulojen vastapainoksi myös yhtiön menot kasvoivat Ykkösen kaudesta merkittävästi. Erityisesti henkilöstökulut nousivat täysin uudelle tasolle – eikä vähiten keskikesän “ sarjapaikan pelastusoperaation” vuoksi.

Tappiosta huolimatta yhtiön maksuvalmius ei ole ollut missään vaiheessa uhattuna.

– Lähdimme ensimmäiseen Veikkausliigakauteen nollabudjetilla. Kumppani- ja lipunmyynti kehittyivät odotetusti. Peli ei kentällä kuitenkaan lähtenyt sujumaan toivotulla tavalla, jonka vuoksi jouduimme reagoimaan kesän siirtoikkunassa. Tämä tehty panostus on suurin yksittäinen syy tilikauden tappioon. Muita syitä ovat panostukset muun urheilupuolen kehittämiseen, kuten reservi- ja U17-joukkueeseen, AC Oulu Oy:n hallituksen puheenjohtaja Ville Puukka toteaa.

– Panostukset koko seuran kokonaisvaltaiseen kehittämiseen ovat olleet täysin tietoisia ja niiden kustannukset on arvioitu ennakkoon. Olemme jatkaneet seuran kehittämistä myös kuluvana tilikautena, Puukka päättää.

Yhtiön tavoitteena on liiketoiminnan kannattavuus keskipitkällä aikavälillä.

Yhtiökokouksen jälkeen yhtiön hallitus suuntasi yhtiökokouksen antaman valtuuksen nojalla osakeannin yhtiön pääomistaja OTC-sijoitus Oy:lle sekä Puukka Holding Oy:lle ja Swing Capital Oy:lle. Annin seurauksena OTC-sijoitus Oy:n omistusosuus nousee 48 prosentista noin 63 prosenttiin. 

– Kannattavan liiketoiminnan edellyksiä ovat Heinäpään stadionhankkeen eteneminen, myynnin ja yhteistyökumppanuuksien kehittäminen entisestään sekä urheilullinen menestys ja laaja seurayhteisö. Näiden eteen seurassa tehdään jatkuvasti töitä. Seuraavalle tasolle kehittyminen vaatii taloudellisia resursseja, AC Oulun hallituksen jäsen ja OTC-sijoitus Oy:n toimitusjohtaja Tomi Kaismo toteaa.

– Olemme pääomistajana pitkäjänteisesti sitoutuneet kattamaan toiminnan kehittämiseen tähtäävän ylimenokauden aikana aiheutuvia kustannuksia. Haluamme olla tulevaisuudessa suomalainen huippuseura, Kaismo päättää.

Lataa AC Oulu Oy:n tilinpäätös tästä.

Tilikaudella AC Oulu Oy maksoi pelaaja-agenteille ja -edustajille korvauksia 4 000 euron edestä.