Uutinen Edustus

AC Oulu Oy:n hallitus käsitteli kokouksessaan 29.3.2023 yhtiön tilinpäätöksen tilikaudelta 1.12.2021-30.11.2022. Tilikauden tappioksi muodostui 839 269,18 euroa.

AC Oulu Oy:n liikevaihto kasvoi kyseisellä ajanjaksolla 1 314 067 euroon edellisen tilikauden 1 218 559 eurosta. Liikevaihdon sekä syntyneiden tappioiden kasvun takana ovat merkittävät satsaukset edustusjoukkueeseen sekä muuhun toiminnan kehittämiseen.

Tappiosta huolimatta yhtiön maksuvalmius ei ole ollut missään vaiheessa uhattuna.

Panostukset ovat olleet täysin tietoisia ja ovat osa sitä polkua, johon yhtiön pääomistajana olemme sitoutuneet kehittämään seuraa sille tasolle, että pystymme tavoitteidemme mukaisesti taistelemaan tulevaisuudessa säännöllisesti ihan Suomen terävimmässä kärjessä.

AC Oulun hallituksen puheenjohtaja ja seuran pääomistajan OTC-sijoitus Oy:n toimitusjohtajana toimiva Tomi Kaismo toteaa.

Kasvuun tehtävien satsausten jälkeen yhtiön keskipitkän aikavälin tavoitteena on kannattava liiketoiminta.

Kaismo jatkaa.

AC Oulun tavoitteena on olla Pohjois-Suomen kiinnostavin urheiluseura

Olemme kehittäneet toimintaamme järjestelmällisesti. Tavoitteenamme onkin olla Pohjois- Suomen kiinnostavin seura ja siihen luonnollisesti vaikuttaa pelillisen puolen lisäksi moni muukin asia. Haluamme luoda Oululaisille elämyksiä urheilun ja tapahtumien kautta ja esimerkiksi kumppaneille mahdollisuuksia olla mukana tekemässä hyvää mm. yhteiskuntavastuullisten kampanjoiden myötä.

AC Oulun vt. toimitusjohtaja Hanna Väänänen kertoo.

Yksin emme kaikkeen tähän tietystikään pysty, vaan tarvitsemme ympärillemme ihmisiä. Tarkoituksena onkin saada uusia kumppaneita verkostoomme sekä ihmisiä sankoin joukoin kannustamaan katsomoon ja tätä kautta mahdollistamaan seuran ja yhteisön kasvua. Lähitulevaisuudessa näemme erittäin tärkeäksi myös kehittää junioripolkua, jotta Oulusta saadaan jatkossa entistä vetovoimaisempi paikka tulla pelaamaan.

Väänänen toteaa.

Yksi aivan olennainen asia koko lajin kehittymisen kannalta Oulussa on Heinäpäähän suunnitellun stadionprojektin eteneminen ja valmiiksi saaminen.

Väänänen ja Kaismo toteavat yhteen ääneen.