Tuomas Kaukua ennustaa Raatin maanantaista tunteikasta iltaa.
Maanantaina klo 19 käynnistyy AC Oulun seurahistorian viimeinen ottelu Raatin stadionilla.
Samalla kellonlyömällä liikahtavat pelikellon sekunnit eteenpäin taistelussa, joka voi saada Laivastonsinisten kannalta erittäin onnellisen lopun.
– Onhan tässä tuota peliä aika paljon mietitty. Fakta taitaa olla se, että kaikki on meidän omissa jaloissamme, alleviivaa AC Oulun laitapelaaja Tuomas Kaukua ja osuu tismalleen oikeaan.
Mikäli AC Oulu napsii nimittäin pisteenkin Seinäjoen Jalkapallokerholta, aukeaa oululaisille uuden Heinäpään stadionin ovien lisäksi sisäänpääsy ”isojen poikien” peleille syksyksi, eli Veikkausliigan Mestaruussarjaan.

– Talvesta asti on hehkutettu sitä, että menemme Mestaruussarjaan. Nyt alkaa olla sitten aika lunastaa sitä tavoitetta. Kaikki tietävät homman nimen ja ainoan mahdollisen vaihtoehdon. Eli Mestaruussarjaan on puristettava mukaan, Kaukua julistaa.
– Kun annamme joukkueena parhaamme kentälle, niin hoidamme homman. Sellainen fiilis minulla on ja niin on muillakin. Yhdessä tämä hoidetaan kotiyleisön edessä.
Itsekin urallaan SJK-paitaa kantanut Kaukua pohtii maanantai-illan vastustajaa harkituin sanankääntein. Tämä ihan siitä syystä, että Seinäjoen ylpeyden pelaajisto on vaihtunut kuluvan kauden aikana.
– Tosi vaikea sanoa, että mitä sieltä tulee Raatissa vastaan. Totta kai tiedämme heidän perusryhmityksensä ja niin edelleen, mutta kyllähän heillä aika paljon on riveissä ollut myös vaihtuvuutta, Kaukua analysoi.
– No, se on ainakin varmaa, että myös SJK tarvitsee pisteitä sarjataulukon toisen pään taistelussa. Tämä takaa peliin takuuvarman intensiteetin alusta alkaen. Kyllä siinä tunteikas ilta päästään taas vääntämään.
Lisää tunteita ja tuoksuja Raatin iltaan tuo nostalginen jäähyväistunnelma. Tuskin olisi kauniimpaa tapaa siirtyä koko kaupungin odottamalle uudelle stadionille kuin käsi kädessä Mestaruussarjapaikan kanssa.
Kaukualle Raatissa pelaaminen ei herätä itsessään tunnepuolen leiskuntaa. Ammattilainen kun pelaa siellä missä pelata pitää.

– Sellaista tunnesidettä Raattiin ei henkilökohtaisesti ole. Raatista itsessään on hyviä ja huonoja muistoja. Vaihdan ihan mielelläni pelihommat uudelle stadionille, jonka alusta tukee paremmin niin henkilökohtaista pelityyliä kuin varmasti joukkueenkin tekemistä pallon kanssa.
Sitten on kuule, Tuomas, viimeisen sana paikka. Mikä on kotiyleisön merkitys AC Oulun pelaajille maanantaina?
– Älyttömän iso. Siispä vielä kerran Raattiin ja rikkomaan yleisöennätystä. Siitä sitten onnistuneen pelin jälkeen yhdessä huudattamaan iloa irti kotivoiton myötä. Tätä kohti mennään koko yhteisömme voimalla, kuuluu Kaukuan terveiset.
Raatin viimeinen tanssi, AC Oulu – SJK maanantaina klo 19 alkaen!

