AC Oulu jahtaa tärkeitä pisteitä Jaron kotikentällä.
Uusi viikko, uudet mahdollisuudet. Siinä lyhyesti ja ytimekkäästi AC Oulun pelin henki tällä viikolla.
Laivastonsinisten pistejahti jatkuu jo keskiviikkona Pietarsaaressa FF Jaron kotinurmella. Läpivalaisu sarjataulukkoon kertoo kiistattomasti sen, että Pietarsaaressa jaetaan ylihuomenna massiivisen tärkeitä pisteitä.
– Kyllä se on juurikin noin, kuten sarjataulukosta pystyy jokainen katsomaan. Me tarvitsemme kipeästi pisteitä ja keskiviikkona niitä lähdetään jälleen raapimaan, kommentoi AC Oulun toppari Mikko Pitkänen ottelun alla.
Jarolla on kasassa kymmenen ottelun jälkeen kahdeksan pistettä. AC Oululla 11 pelattua peliä on tuottanut puolestaan viisi sarjapistettä.
– Jos mietitään HJK-pelin antia lauantailta, niin jokaisen pelaajan pitää parantaa tekemistä ja itseni tietenkin mukaan lukien. Jos taas pelin luonnetta ajatellaan, niin Pietarsaaren kenttä antaa pelille sen teeman, että yksinkertaisesti asioita tekemällä saadaan hyvä lopputulos. Se sopii meille.

Pitkäsen oma kausi Laivastonsinisissä on ollut toistaiseksi haasteellinen. Sen kokenut toppari myöntää rehellisen suoraselkäisesti itsekin.
– Kyllä minun pitää parantaa paljon ja erityisesti pallollista pelaamistani. En ole tyytyväinen tekemiseeni. Minulla on paljon todistettavaa oululaiselle jalkapalloväelle ja niihin odotuksiin, joita minuun on kohdistettu, paaluttaa Vaasan Palloseurasta Ouluun täksi kaudeksi siirtynyt toppari.
Oman lisämakunsa keskiviikon jännitysnäytelmään tuo pelin alkamisaika. Pallo laitetaan nimittäin liikkeelle Pietarsaaressa klo 21. Myöhäinen ajankohta onkin mitä mainion mahdollisuus istahtaa oman Ruudun äärelle ja antaa etätukea Oulun omille vieraskentällä.
– Täytyy itsekin miettiä vähän omia rutiineja tuon kellonajan suhteen. Normaalisti en päiväunia ota ennen peliä, mutta nyt pitää harkita. Myös ruokapuolella vedetään varmasti vähän lisää ruokaa koneeseen kuin aikaisemman alkamisajankohdan yhteydessä.
FF Jaro–AC Oulu keskiviikkona klo 21 Ruudussa!
