Veikkausliigan maalipörssiä johtava ”Rasse” vannoo arjen laadukkuuden nimeen.
Veikkausliigan maalipörssin katsominen on tällä hetkellä Laivastonsinistä luettavaa.
Täksi kaudeksi Ouluun palannut Rasmus Karjalainen johtaa nimittäin sarjan maalintekijätilastoa viidellä tekemällään osumallaan.
Se on kova näyttö pöytään uuteen kauteen, jossa odotukset oululaisryhmää kohtaan ovat herkullisen korkealla.
Maalinteko kun auttaa usein myös odotusten täyttymiseen tai ainakin niiden jahtaamisessa.
– Oma pelaaminen ja joukkueen pelaaminen ovat mielestäni jatkumoa hyvälle talvelle. Suorittaminen on ollut tasaista tammikuusta asti ja sieltä se on jatkunut myös Veikkausliigakauteen, pohtii Karjalainen.
– Muistetaan nyt kuitenkin myös se, että parannettavaakin on. Se on hyvä pitää mielessä koko ajan ja joka päivä, AC Oulun kapteeni painottaa.
Veikkausliigaa seuraavat pitävät varmasti pitkään mielessään myös Karjalaisen viime lauantaina Kuopion Palloseuraa vastaan isolla pensselillä maalaaman osuman.
”Rasse” toimitti pallon KuPS-maaliin tavalla, joka ei perustu tuuriin, sattumaan, vaan absoluuttiseen taitoon.
Sellaiset temput onnistuvat vain maalintekijöiltä.

– Kyllähän se maali oli sellainen itseluottamussuoritus. Kun on maaleja tullut, niin silloin on myös itseluottamusta tehdä asioita. Näin, että paikka oli ja sitten vaan reagoin siihen, kertaa Karjalainen kauden viidennen osumansa anatomiaa.
Reaktioon perustui myös Karjalaisen tuuletus. Sitä hän juoksi tekemään AC Oulun kannattajien eteen. Ei sattumalta. Ei vahingossa.
– Kannattajaryhmä on minulle todella tärkeä osa tätä yhteisöä. He ovat pitäneet huikealla tavalla ääntä ja antaneet meille tukea. Totta kai halusin juosta suoraan heidän eteensä tuulettamaan meidän tekemää maalia.
Näyttää ja vaikuttaa siltä, että nautit jalkapallon pelaamisesta tällä hetkellä aika tavalla?
– Kyllä. Nautin tästä meidän jutustamme todella paljon. Tähän tunteeseen vaikuttaa niin moni asia; seura, oma kotikaupunki ja koko tämä porukka. Sanotaanko näin, että työkaverit ovat aika huikeita ja tämä yhteishenkemme ennen kaikkea, kiittelee Karjalainen.
– Kaikilla on selvänä meidän toimintakulttuurimme ja se mitä kaikkea siihen liittyy. Kaikki tehdään huolellisesti ja niin hyvin kuin mahdollista. Välillä tietenkin lipsuu, mutta sitten palaamme ruotuun tekemään oikeita asioita.
Karjalainen antaa oikeiden asioiden äärellä elämisestä myös erinomaisen esimerkin.
– Emme me pelaajien kanssa pohdi esimerkiksi lounaalla, että olipa se hieno voitto tai olipas se hieno maali. Me katsomme aidosti koko ajan eteenpäin ja seuraaviin peleihin. Liian pitkäksi aikaa ei kannata jäädä onnelliseen olotilaan jonkin jo tapahtuneen asian vuoksi, Karjalainen muistuttaa.
Karjalaisen korkein maalimäärä Veikkausliigauralta löytyy kaudelta 2018, jolloin maaleja syntyi KuPSin paidassa makeat 16 kappaletta.
– En ole asettanut mitään numeroa maalitavoitteekseni tähän kauteen. Haluan olla paras versio itsestäni myös maalinteossa. Jokainen voi sitten katsoa tilastoja, että mitä se voisi tarkoittaa.
– Ajattelen pelaamistani maalien syntymisen lisäksi myös laajemmassa kuvassa. Olen esimerkiksi paljon kokonaisvaltaisempi pelaaja kuin aikaisemmin. Pelaan myös keskemmällä, jonka myötä tulee saumoja laittaa sitä palloa maaliin, analysoi Karjalainen tutun rauhallisella mielenmaisemallaan.

Nyt, kun maaleja on tullut, niin aiotko painaa miten pitkään esimerkiksi samalla kenkäparilla?
– Hah, yritän muutenkin vaihtaa kenkiä mahdollisimman vähän. Viime kaudella taisi olla kolme tekonurmikengät. Vastaavasti nurmikentillä pärjää kauden kahdella parilla. Toisessa kiintonappulat ja toisessa irtonappulat.
Rutiinit ja taikausko. Osuvatko sinuun, kun puhutaan maalinteon syvimmistä henkimaailman asioista ja salaisuuksista?
– Ei. Yritän suoraan sanottuna vain tuhota kaikki mahdolliset rutiinit, jos sellaisia huomaan miettiväni tai tekeväni. Mielestäni ne ovat vain häiriötekijöitä ja vievät energiaa. En halua asettaa mielelleni mitään rajoja.
Rajoja ei ole kentälläkään, kun itseluottamus ja halu kehittyä ovat olemassa. Sen ovat Karjalainen ja AC Oulu jo tällä kaudella todeksi näyttäneet.
